Brykiet drzewny


Brykiet drzewny powstaje z rozdrobnionych odpadów drzewnych podobnie, jak pellet. Brykiet może być z powodzeniem stosowany w tradycyjnych kominkach lub piecach i zastępować drewno kominkowe/opałowe. Niska zawartość wilgoci sprawia, że wartość opałowa brykietu jest wyższa niż w przypadku drewna. Dzięki mocnemu sprasowaniu i zagęszczeniu materiału drzewnego w procesie produkcji, brykiet spala się stopniowo i powoli.

Brykiet drzewny RUF liściasty lub iglasty

Jest to najbardziej popularny i jeden z najtańszych brykietów. Wymiary kostki to około 155 / 65 / 100 [mm]. Jedna kostka brykietu waży ok 0,83 kg. Jest to związane ze standardem pakowania po 12 sztuk brykietów w worku i łączną wagą 10 kg. Brykiet RUF z powodzeniem wykorzystuje się do kominków, pieców c.o., palenisk, kotłów grzewczych. Jest wykonany z czystych, suchych trocin wyłącznie z drzew liściastych (RUF liściasty) lub iglastych (RUF iglasty), jego wartość opałowa wynosi 18-20 MJ/kg, wilgotność 4-8%, a zawartość popiołu ok. 0,6%.

Brykiet drzewny Walec

Brykiet ten ma postać walca o średnicy od 80 mm do 90 mm i długości ok 300 mm - powstaje w wyniku spasowania trocin pod wysokim ciśnieniem i nie zawiera substancji wiążących. Pakowany w folię termokurczliwą po 5 szt czyli 10 kg. Ma wysoką wartość opałową ok 19 MJ/kg, wilgotność: <8%, popiół: <0,5%. Brykiet Walec z powodzeniem wykorzystuje się w kominkach, piecach c.o., kuchenkach, piecach kaflowych, kotłach grzewczych.

Brykiet drzewny Pini-Kay

Brykiet o charakterystycznym kształcie, nawiązującym do kwadratu o zaokrąglonych bokach, z dziurą w środku, przypominającą miejsce na ołówkowy grafit. Wyprodukowany z czystej trociny dębowej. Wyróżnia się niską wilgotnością i wysoką kalorycznością, nawet do 20 MJ/kg, a także niską zawartością popiołu ok 0,5%. Dzięki temu jest niezwykle wydajny i doskonale utrzymuje ciepło, stopniowo je oddając. W porównaniu do innych brykietów, Pini-Kay charakteryzuje się najwyższym stopniem sprasowania, jest więc bardzo twardy i gęsty. Jest również dodatkowo podpalany po bokach, co powoduje dodatkowe przesuszenie brykietu, a co za tym idzie pochłania mniej wilgoci i dłużej się spala. Wykorzystuje się go w kominkach, piecach i kotłach na paliwa stałe.