8.09.2021 r.
Upalne dni i ciepłe noce wraz z nadejściem września powoli odchodzą w zapomnienie. Chociaż wszyscy chcielibyśmy zatrzymać lato jak najdłużej, to jednak w praktyce połowa września to ostatni moment na przygotowanie się na ogrzewanie naszego domu zimą. Czym palić w jeśli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami kominka? Na co się zdecydować, jeśli chcemy, aby było to ekologiczne i ekonomiczne jednocześnie? Jak wybrać spośród szerokiej oferty różnego rodzaju drewna? Podpowiadamy jak podejść do tematu, żeby nie zbankrutować i spokojnie cieszyć się ogrzanym domem i pięknym widokiem ognia w naszym kominku.
Podstawowym parametrem, na jaki powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze drewna do naszego kominka jest jego kaloryczność. Wskazuje nam ona o ile energii możemy otrzymać przy całkowitym spalaniu określonej masy drewna. Im kaloryczność drewna jest wyższa, tym mniej drzewa potrzebujemy do ogrzania naszego domu. Gatunki drzew o najwyższej kaloryczności to m.in. buk, dąb czy grab. Kupując te gatunki drzew na opał wprawdzie zapłacimy więcej za metr przestrzenny, jednak będziemy go potrzebowali znacznie mniej. Oznacza to, że nie tylko mniej drewna zużyjemy, ale także mniej drewna będziemy musieli przechowywać, żeby starczyło nam na cały sezon.
Drugą niezwykle ważną cechą, na jaką powinniśmy zwrócić uwagę jest wilgotność drewna. Nie powinna ona przekraczać 20 %. Dlaczego jest to takie ważne? Wilgotne drewno spala się w niskiej temperaturze, powodując przy tym powstawanie sadzy i smoły, która zanieczyszcza nie tylko szybę kominka, ale także system kominowy. Jednocześnie wilgotne drewno jest nawet o połowę mniej kaloryczne niż drewno o niskiej wilgotności, gdyż energia cieplna zamiast trafiać do naszego domu wykorzystywana jest do odparowania znajdującej się w nim wilgoci. Dodatkowo, paląc drewnem które nie spełnia wymogów dotyczących wilgotności narażamy się na mandat! Część gmin przyjęła bowiem uchwały zakazujące palenia w drewnem, które ma powyżej 20 % wilgotności.
Zakup drewna o właściwych parametrach będzie z pewnością korzystny nie tylko dla naszego domowego budżetu, ale przede wszystkim dla środowiska. Dlatego jeśli chcemy mieć pewność, że drewno, które chcemy zakupić będzie spełniało powyższe wymagania, zaopatrujmy się odpowiednio wcześniej u sprawdzonych dostawców. Warto również pomyśleć o tym odpowiednio wcześniej, aby uniknąć sytuacji, w której wybrany przez nas towar jest niedostępny i w zamian musimy się zdecydować na produkty o gorszych parametrach.